Români de pretutindeni și cetățeni români cu domiciliul în străinatate

• Informații generale admitere an universitar 2018-2019

Pentru admiterea în anul universitar 2018-2019 se aplică prevederile Metodologiei privind școlarizarea românilor de pretutindeni în învățământul superior de stat din România, începând cu anul universitar 2017-2018, aprobată prin Ordin Comun MEN nr. 3900/2017, MAE nr. A10/2046/26.05.2017, MRP nr. C/129/07.06.2017, publicată în Monitorul Oficial (partea I) nr. 628/02 august 2017.

Fiecare candidat la concursul de admitere la ciclul de studii universitare depune un dosar personal, conținând o serie de acte și documente care atestă identitatea, dreptul de participa la concursul de admitere și rezultatele academice obținute anterior.

Pre-înscrierea la studii se realizează prin transmiterea documentelor direct la Departamentul de Relații Internaționale:

• Personal, la sediul central al Universității de Vest din Timișoara, Camera 155 B
    Sau
    • La adresa de e-mail : larisa.alexandru@e-uvt.ro

Detaliile specifice admiterii în cadrul fiecărei facultăţi se pot găsi pe website-urile acestora, după cum urmează :

· Facultatea de Arte și Design: www.arte.uvt.ro
    · Facultatea de Chimie, Biologie și Geografie:www.cbg.uvt.ro
    · Facultatea de Drept: www.drept.uvt.ro
    · Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor: www.feaa.uvt.ro
    · Facultatea de Educație Fizică și Sport: www.sport.uvt.ro
    · Facultatea de Fizică: www.physics.uvt.ro
    · Facultatea de Litere Istorie și Teologie: www.litere.uvt.ro