Anul Pregătitor de limba română

Universitatea de Vest din Timișoara este una dintre instituțiile de învățământ superior din România acreditată să organizeze Anul Pregătitor de limba română. Acest curs de limba este obligatoriu pentru studenții străini care doresc să urmeze programe de studii cu predare în limba română. În timpul anului pregătitor studenții îşi însuşesc cunoştinţele necesare de limba română, precum şi cunoştinţele specifice, corelate cu profilul viitoarei pregătiri (anatomie, fizică, chimie, desen tehnic etc.), dacă programul de studii este organizat în limba română.

a. persoanele care prezintă acte de studii româneşti (diplome şi certificate) sau acte de studii atestând cel puţin patru ani de studii consecutivi urmaţi într-o unitate școlară preuniversitară sau cel puţin trei ani consecutivi urmaţi într-o instituţie de învăţământ superior acreditată din sistemul național din România;

b. cei care promovează testul de limba română, în urma examinării de către o comisie de specialitate formată din cadre didactice având cel puțin funcția didactică de lector. Examinarea poate fi făcută în instituția de învățământ superior la care candidatul dorește să studieze, dacă această instituție de învățământ superior desfășoară o specializare / program de studii de limba și literatura română autorizată/autorizat provizoriu sau acreditată/acredidat, ori în cadrul altei instituții de învățământ superior acreditate care desfășoară o astfel de specializare / un astfel de program de studii. În urma acestei examinări se va elibera un certificat de competenţă lingvistică.

Cui i se adresează?

Taxa de studii pentru Anul Pregătitor de limba română pentru această categorie de studenți se percepe în valută și în funcție de domeniul de studii pe care aplicantul dorește să-l urmeze după finalizarea cursului de limbă (de ex.: Anul Pregătitor pentru domeniul medical este în valoare de 320EUR/lună, iar cel pentru domeniul economic este de 220EUR/lună), după cum urmează:

Domeniu: Științe / Matematică / Sport / Tehnic / Agronomie

Domeniu: Film
Licență / Masterat: 950 € / lună
Doctorat : 970 € / lună

Conform Legii 316/12.07.2006, cetățenii din Uniunea Europeană, Spațiul Economic European şi Confederația Elvețiană, au acces la studii în aceleaşi condiții ca cetățenii români, inclusiv în ceea ce priveşte taxele de şcolarizare. Taxa pentru Anul Pregătitor de limba romănă pentru această categorie de studenți este în valoare de 3000RON/an.

• Contact: Roxana Petronela Diaconecu (e-mail: roxana.diaconescu@e-uvt.ro, Phone: +40256592227)