Despre credite ECTS

Sistemul European de Credite Transferabile (ECTS) este un sistem de centrat pe student bazat pe activitatea studentului, necesar pentru atingerea obiectivelor unui program de studiu, obiectivele de preferință specifică în ceea ce privește rezultate și competențe didactice care urmează să fie achiziționate.

• ECTS se bazează pe principiul că 60 de credite măsoară volumul de muncă al unui student full-time pe parcursul unui an universitar.Elev volumul de muncă al unui program de studiu full-time în Europa se ridică, în cele mai multe cazuri, la aproximativ 1500-1800 de ore pe an și, în aceste cazuri un credit standuri aproximativ 25 la 30 de ore de lucru.
  • Creditele în ECTS pot fi obținute numai după finalizarea cu succes a lucrărilor necesare și evaluarea adecvată a rezultatelor învățării dobândite. Rezultatele învățării sunt seturi de competențe, care exprimă ceea ce studentul va ști, să înțeleagă sau să fie capabil să facă după finalizarea unui proces de învățare, lung sau scurt.
  • Volumul de muncă student ECTS consta din timpul necesar pentru a finaliza toate activitățile de învățare planificate, cum ar fi participarea la cursuri, seminarii, studiu independent și privat, pregătirea de proiecte și examene.
  • Creditele sunt alocate tuturor componentelor educaționale ale unui program de studiu (cum ar fi module, cursuri, stagii, munca disertație, etc.) și reflectă cantitatea de muncă fiecărei componente necesită pentru atingerea obiectivelor specifice sau rezultatele învățării în raport cu cantitatea totală de de lucru necesar pentru a finaliza un an de studiu cu succes.
  • Performanța elevului este documentată de către un grad local / național. Este o bună practică pentru a adăuga un grad ECTS, în special în cazul transferului de credite pentru studenții mobili. Scala de notare ECTS este:
    • A: EXCELLENT - performanțe remarcabile cu doar greșeli minore (grad română: 10)
    • B: VERY GOOD - peste nivelul mediu, dar cu unele erori (clasa română: 9)
    • C: GOOD - lucru, în general, de sunet cu o serie de erori notabile (grad română: 8)
    • D: SATISFACTORY - Grad română convenabil, dar cu lipsuri semnificative (: 6, 7)
    • E: SUFFICIENT - performanță îndeplinește criteriile minime (grad română: 5)
    • FX: FAIL - ceva mai mult de lucru necesare înainte de credit poate fi atribuit (grad română: 4)
    • F: FAIL - Este nevoie de eforturi suplimentare (grad română: 1-3)